Filovski Temjanika-Vranec SET

Filovski Temjanika-Vranec SET
Filovski Temjanika-Vranec SET
Цена: 720 MKD 665 MKD
без ДДВ: 564 MKD
Потребни наградни поени: 60
Производител: Filovski Winery
Шифра на производ: 351463
UPC:

Волумен [ml] : 2x750
Берба : 2011, 2009
ALC [%/vol] : 11%, 13%
Потекло : Македонија - Повардарие
Група : Темјаника, Вранец
Достапност (кол. на залиха): На залиха

Темјаника:

Берба: 2011

Алкохол: 11,2% 
Состав: 100% Темјаника
   Опис:
   Нашата Темјаника претставува квалитетно суво бело вино од сортата Темјаника, локален тип на сортата Muscat Blanc a Petits Grains. Оваа сорта се истакнува меѓу другите бели сорти со нејзиното екстремно богатство на антиоксиданси и како такво е една од најкорисните бели вина за вашето здравје. Ви нуди спектар ароми составен од зачини, свежо грозје, цитрусни овошја и доминантна, интензивна цветна арома. Има впечатлива жолтозелена боја и долготраен вкус со интензивна свежина. 
 
   Препорака за сервирање:
   Се служи на температури 10 - 12°С и е идеален спој со лесни меса, морска храна и зрели сирења. 
 
Вранец:

 

Берба: 2009
Алкохол: 13% 
Состав: 100% Вранец
квалитетно суво црвено вино направено од посебно одбрани грозја, од одбрани лозја, стареено повеќе од 6 месеци со американски даб. Виното од сортата Вранец претставува едно од најценетите типови вина од Македонија. Виното се карактеризира со интензивна темна рубин боја, хармоничен вкус на темно шумско овошје, пријатно и добро структурирано и со пријатна арома на даб
 
Се служи на температури 16 - 18°С и е идеално за конзумирање со печени меса и скара.
 
www.filovski.com.mk

Напишете коментар или оценка

Вашето име:


Вашиот коментар: Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош            Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

UNIbank Diners credit_card MasterCard SecureCode Verified by Visa