Акција

Кафе

Кафе

Ретко кој може да оддолее на мирисот на еспресото на самиот почеток на денот. Меѓутоа што е всушност оваа мешавина? Судејќи според списанието Popular Science, еспресото може многу тешко да се дефинира и разбере.
„Иако можеби е чудно, но вусшност не постои вистинска дефиниција за тоа што е есппресо. Постојат само одредени елементи за кои експертите се сложуваат, но не постојат правила и упатства“ се наведува во списанието.

Експертите за еспресо сепак истакнуваат дека за совршена шолја, ви се потребни: концентриран, густ, пијалок базиран на кафе со слој на густа пена, направено во машина која испушта врела вода под притисок во сад кој содржи фино мелено кафе. Гледано од друг аспект, еспресо не е: врста на зрна кафе, иста работа и другите кафиња и дефинитвно не е дефиниција која може да се научи. Иако е тешко да се дефинира што всушност е еспресото, а што не е, експертите се согласуваат дека тоа не може да биде добиено од апарат чија цена е помала од 1000 евра, поради тоа што евтините модели на апарати не се во состојба да создадат доволен притисок, сила и константна температура, потребна за да се создаде совршена шолја еспресо.

Smithsonian пак во своите истражувања наведува дека постои и еден клучен елемент во целиот микс, а тоа е човекот. Во послените децении, апаратот за еспресо постојано се унапредува, одредени мерења сега ги врши компјутер, но како и кај сите останати работи во животот за кои сметаме дека се совршени и идеални, потребно е малку повеќе од наука и технологија. Позади совршено напревно еспресо стои и уметник, шанкер, бармен, затоа таа совршена шолја еспресо зависи од четири М:

Macchina – апарат за еспресо
Macinazione – правилно мелење на зрното кафе
Miscela – мешање на кафето и негово печење
Mano – искусната рака на барменот

 

 

Прикажи: Листа / Мрежа
Прикажи:
Сортирај по:
Кафемат X7 Francis / R
..
13,100 MKD
без ДДВ: 11,102 MKD
Врз основа на 2 оценки.
Кафемат Y1 Francis / R
..
11,600 MKD
без ДДВ: 9,831 MKD
ILLY - средно печено 21 капсула
..
670 MKD
без ДДВ: 568 MKD
ILLY -  повеќе печено 21 капсула
..
670 MKD
без ДДВ: 568 MKD
ILLY - Безкофениско 14 капсули
..
670 MKD
без ДДВ: 568 MKD
ILLY espresso 3Kg
..
5,370 MKD
без ДДВ: 4,551 MKD
Illy espresso мелено
..
505 MKD
без ДДВ: 428 MKD
Coffee&Friends - Soleil espresso
..
275 MKD
без ДДВ: 233 MKD
Lavazza Crema Aroma
..
1,350 MKD
без ДДВ: 1,144 MKD
Lavazza Grand Espresso
..
1,400 MKD
без ДДВ: 1,186 MKD
Lavazza Top Class
..
1,700 MKD
без ДДВ: 1,441 MKD
Nescafe classic
..
720 MKD
без ДДВ: 686 MKD
Nescafe classic
..
420 MKD
без ДДВ: 356 MKD
UNIbank Diners credit_card MasterCard SecureCode Verified by Visa