Dalmore 15YO

Dalmore 15YO
Dalmore 15YO
Цена: 3,345 MKD
без ДДВ: 2,835 MKD
Потребни наградни поени: 300
Производител: Dalmore
Шифра на производ: 200000060
UPC: 5013967005006

Волумен [ml] : 700
Старост : 15
ALC [%/vol] : 40
Потекло : Шкотска
Група : единствен малт
Достапност (кол. на залиха): Преднарачка

Dalmore дестилеријата е основана во 1839 година во која се произведуваат исклучителни сингл малт вискија. Скоро цел век била во сопственост на кланот Mackenzie кој оставил големо влијание на дестилеријата се до денешен ден. Главата од култниот елен примаш е превземен од семејниот грб на Mackenzie. Легендата вели дека по заслуга за спасувањето на животот на Шкотскиот Крал Александар III од побеснетиот елен на кланот Mackenzie му е дозволено да го украси својт грб со трофејот.
Дестилеријата е совршено сместена на северните брегови на  Firth of Cromarty, длабоко во шкотското горје (Highlands) со што има благодет од природните ресурси како што се бистрите извори на Loch Morie и златниот јачмен од Black Isle.

Напишете коментар или оценка

Вашето име:


Вашиот коментар: Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош            Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

UNIbank Diners credit_card MasterCard SecureCode Verified by Visa