Dalmore 18YO

Dalmore 18YO
Dalmore 18YO
Цена: 6,520 MKD
без ДДВ: 5,525 MKD
Потребни наградни поени: 500
Производител: Dalmore
Шифра на производ: 200000059
UPC: 5013967005891

Волумен [ml] : 700
Старост : 18
ALC [%/vol] : 43
Потекло : Шкотска
Група : единствен малт
Достапност (кол. на залиха): На залиха

Dalmore дестилеријата е основана во 1839 година во која се произведуваат исклучителни сингл малт вискија. Скоро цел век била во сопственост на кланот Mackenzie кој оставил големо влијание на дестилеријата се до денешен ден. Главата од култниот елен примаш е превземен од семејниот грб на Mackenzie. Легендата вели дека по заслуга за спасувањето на животот на Шкотскиот Крал Александар III од побеснетиот елен на кланот Mackenzie му е дозволено да го украси својт грб со трофејот.
Дестилеријата е совршено сместена на северните брегови на  Firth of Cromarty, длабоко во шкотското горје (Highlands) со што има благодет од природните ресурси како што се бистрите извори на Loch Morie и златниот јачмен од Black Isle.

Напишете коментар или оценка

Вашето име:


Вашиот коментар: Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош            Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

UNIbank Diners credit_card MasterCard SecureCode Verified by Visa