Акција

Џин

Џин

Џинот експлозивно се враќа на коктел сцената, нудејќи добредојдена алтернатива во светот на водката. Џинот има арома, комплексен, освежувачки и она што е најважно има поголем процент на алкохол од повеќето останати пијалоци. Но што навистина знаете за џинот? Погледнете ги следните десет факти, кои што најверојатно не сте ги знаеле за џинот.
1. Џинот е создаден во Холандија, а не во Лондон, како што најчесто се мисли.
2. Џинот е создаден во 1600тите години и тоа чисто за медицински цели, да лечи стомачни болки.
3. Името на џинот потекнува од холандскиот збор за смрека (genievre), клучна состојка во овој пијалок.
4. Џинот се прави со стотици години, но не во оваа форма како што го познаваме денес. Алкохолот бил многу лошо дестилиран користејќи се што ќе им дошло при рака на луѓето со мало искуство. За да се прикријат чудните ароми, пијалокот бил многу засладуван и ароматизиран со сите можни состојки. Поради тоа се добивал пијалок кој бил евтин, сирупест, мрсна течност која често била отровна. Овој пијалок ги опустошил преполните сиромашни квартови во градовите како Лондон, предизвикувајќи стапката на смртност да биде поголема од наталитетот.
5. „London Dry“ се однесува на стилот на џин кој е многу квалитетно дестилиран и е елиминирана потребата од додавање на засладувачи и други неприродни ароми.
6. Повеќето брендови на џин имаат повеќе од 45 проценти алкохол, за разлика од стандардните 40% алкохол кај водките.
7. Џинот е основа за повеќето класични коктели кои денес често се поврзуваат други пијалоци, како што се Martini и Gimlet.
8. Луѓето порано додека ги посетувале тропските предели пиеле тоник затоа што создржи кинин, лек за маларија. Многу често, за да го направат тоникот повкусен и полесен за пиење го мешале со џин, па така е родено ова прекрасно партнерство.
9. Џинот бил многу популарен пијалок за време на прохибицијата во САД затоа што буквално можел да биде дестирлиран во када и не биле потребни никакви бочви, буриња или пак друга опрема.
10. До 19720тите години една од четири куќи во Лондон произведувала и/или продавала џин делумно поради фактот дека било побезбедно да се пие џин одколку вода. Јавното пијанство може да се каже дека во најмала рака било проблем. Во 1741 година донесени се закони со цел да стават крај на ова „џин лудило“.

 

Прикажи: Листа / Мрежа
Прикажи:
Сортирај по:
Beefeater Limited Edition
..
795 MKD
без ДДВ: 674 MKD
Gordon's
Gordon's
1000 ml
..
1,010 MKD
без ДДВ: 856 MKD
Beefeater
Beefeater
1000 ml
..
1,075 MKD
без ДДВ: 911 MKD
Bombay Sapphire
Bombay Sapphire ALC - 40%, Направен од 10 билки: бобинки Смрека, Бадем, кора Лимон, Тасев, корен Перуника, Ангелика, Кориандер, Касиа, Кубеб и Рајски Бибер. Трипати дестилиран и врз сетоа тоа слика од Кралицата Викторија. Името го добива од популарноста на џинот како пијалок во Индија за време на "Британските Махараџи" Позициониран на самиот в..
1,004 MKD
без ДДВ: 851 MKD
Finsbury
Finsbury
700 ml
..
405 MKD
без ДДВ: 343 MKD
Hendrick's
..
1,440 MKD
без ДДВ: 1,220 MKD
Tanqueray
Tanqueray
700 ml
..
970 MKD
без ДДВ: 822 MKD
Sax
Sax
1000 ml
..
370 MKD
без ДДВ: 314 MKD
GMG Dry
GMG Dry
700 ml
..
425 MKD
без ДДВ: 360 MKD
UNIbank Diners credit_card MasterCard SecureCode Verified by Visa