Филовски Темјаника

Филовски Темјаника
Филовски Темјаника
Цена: 370 MKD
без ДДВ: 314 MKD
Производител: Filovski Winery
Шифра на производ: 1048
UPC: 5319991178021

Волумен [ml] : 750
Берба : 2011
ALC [%/vol] : 11.2
Потекло : Македонија - Повардарие
Група : Темјаника
Достапност (кол. на залиха): На залиха

 

Берба: 2009 
Промовирано: 20 март 2010 
Количина: 8 000 шишиња 
Алкохол: 11,2% 
Состав: 100% Темјаника
   Опис:
   Нашата Темјаника претставува квалитетно суво бело вино од сортата Темјаника, локален тип на сортата Muscat Blanc a Petits Grains. Оваа сорта се истакнува меѓу другите бели сорти со нејзиното екстремно богатство на антиоксиданси и како такво е една од најкорисните бели вина за вашето здравје. Ви нуди спектар ароми составен од зачини, свежо грозје, цитрусни овошја и доминантна, интензивна цветна арома. Има впечатлива жолтозелена боја и долготраен вкус со интензивна свежина. 
 
   Препорака за сервирање:
   Се служи на температури 10 - 12°С и е идеален спој со лесни меса, морска храна и зрели сирења. 

www.filovski.com.mk

Напишете коментар или оценка

Вашето име:


Вашиот коментар: Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош            Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

UNIbank Diners credit_card MasterCard SecureCode Verified by Visa